دوره 4، شماره 1 - ( بهار-تابستان 1396 )                   جلد 4 شماره 1 صفحات 114-124 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Nasiri S, Banitalebi E, faramarzi M, Rabiei V. Study of blood sugar and lipid profile changes after eight weeks of combined training in women with type 2 diabetes. J Jiroft Univ Med Sci. 2017; 4 (1) :114-124
URL: http://journal.jmu.ac.ir/article-1-115-fa.html
نصیری سمیرا، بنی طالبی ابراهیم، فرامرزی محمد، ربیعی وحید. بررسی تغییرات قند خون و پروفایل لیپیدی به دنبال هشت هفته تمرین ترکیبی در زنان مبتلا به دیابت نوع 2. مجله دانشگاه علوم پزشکی جیرفت. 1396; 4 (1) :114-124

URL: http://journal.jmu.ac.ir/article-1-115-fa.html


1- گروه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه شهرکرد، شهرکرد، ایران
2- گروه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه شهرکرد،شهرکرد، ایران ، Sa_nsiri@ymail.com
3- گروه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه شهرکرد،شهرکرد، ایران
4- دانشکده تربیت بدنی، دانشگاه شهید چمران اهواز ، اهواز، ایران
چکیده:   (3436 مشاهده)
مقدمه: شیوع فزاینده اضافه‌وزن و چاقی، خطر ابتلا به دیابت را در سراسر جهان افزایش داده است، در این راستا فعالیت ورزشی می­تواند ابزار مؤثری برای پیشگیری از دیابت  به شمار آید. لذا هدف تحقیق حاضر بررسی تأثیرات تمرین ترکیبی (هوازی-مقاومتی) بر فاکتورهای قند خون و پروفایل لیپیدی در زنان مبتلا به دیابت نوع 2 بود.
روش­کار: مطالعه حاضر یک مطالعه مقطعی مورد-شاهدی است. 28 زن مبتلا به دیابت نوع 2 با شاخص توده بدن 25 تا 30 کیلوگرم بر مترمربع و با سطوح HbA1c 5/6 % به‌طور داوطلبانه انتخاب شدند و به‌طور تصادفی و بر اساس هموگلوبین A1c در دو گروه مورد (14 نفر) و شاهد (14 نفر) قرار گرفتند. گروه مورد به مدت هشت هفته تمرینات هوازی و مقاومتی را انجام دادند. به این صورت که سه جلسه در هفته تمرین هوازی و به دنبال آن دو جلسه تمرین مقاومتی انجام گردید و گروه شاهد در هیچ فعالیت ورزشی شرکت نداشتند. سپس نمونه‌های خونی از آزمودنی‌ها گرفته و داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS20 پردازش شدند.
یافته­ها: نتایج نشان داد که هشت هفته تمرین ترکیبی موجب کاهش شاخص توده بدن، درصد چربی بدن، گلوکز خون، مقاومت به انسولین، هموگلوبین A1c و پروفایل لیپیدی در گروه مورد نسبت به گروه شاهد شده است (05/0P<)؛ درحالی‌که سطوح WHR، انسولین و HDL-C تغییر معنی‌داری نداشت (05/0P>).
نتیجه­گیری: نتایج این مطالعه نشان داد که تمرین ترکیبی (هوازی-مقاومتی) می‌تواند در پیشگیری و تنظیم قندخون و پروفایل لیپیدی در دیابت نوع 2 مؤثر باشد.
متن کامل [PDF 766 kb]   (1143 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: علوم پزشکی / پزشکي ورزشي
دریافت: 1396/1/20 | پذیرش: 1396/6/27 | انتشار: 1396/6/29

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی جیرفت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Journal of Jiroft University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb