دوره 2، شماره 1 - ( بهار-تابستان 1394 )                   جلد 2 شماره 1 صفحات 151-139 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشکده بهداشت
2- دانشکده پزشکی
3- ایستگاه تحقیقات بهداشتی اصفهان
چکیده:   (4814 مشاهده)

مقدمه:  با توجه به اهمیت آفات بهداشتی و لزوم کنترل آن  با استفاده از روش­های بیولوژیکی برای حفظ محیط زیست و اکولوژی حشرات سودمند، هدف از این مطالعه،  معرفی و مروری بر دشمنان طبیعی آفات و همچنین معرفی سه گونه  شکارچی جدید در ایران، استان اصفهان می­باشد.

روش کار: تحقیق به روش مروری(review ) با کاربرد واژه های کلیدی  مانند :کنترل بیولوژیکی  و شکارچی های بندپایان از میان 170 عنوان  ، 54  مقاله  موجود در پایگاه های اطلاعاتی   مانند SID ، Ovid Medline, Web of Science, Pub Med داخل و خارج کشور در طی سال­های 1361 تا 1391 ((1981 to2012،  به زبان­های انگلیسی و فارسی انجام شد و منابع واجد شرایط انتخاب و به تجزیه و تحلیل آنها پرداخته شد.

 یافته ها: جهت کاهش مشکلات ناشی از آفات بهداشتی و چگونگی کنترل آن در جوامع  انسانی، روش­های بیولوژیکی می توانند به دلیل استفاده ساده و داشتن اثرات ماندگار و خاصیت انتخابی موثر بر میزبان هدف، بعنوان جایگزین مناسبی  برای برنامه های کنترل شیمیایی، قرار بگیرند. در این بین، سه گونه شکارچی آفات بهداشتی، مارمولک گکوی پلنگی، خارپشت ایرانی و سوسک اسکاریتس سبترانین  در استان اصفهان را می توان از موثرترین گزینه های کنترل بیولوژیک معرفی کرد.

نتیجه گیری: با استفاده از شکارچی ها و شناخت گونه های جدید شکارچی در ایران  به عنوان روش­های بیولوژیکی در کنترل آفات  و جایگزینی مناسب آنها به جای روش های  شیمیایی، می­توان محیط زیستی سالم و دور از خطرات ناشی ازکاربرد سموم شیمیایی با هدف جامعه ای سالم و بهداشتی فراهم نمود

متن کامل [PDF 856 kb]   (2994 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: علوم پزشکی/ حشره شناسی پزشکی
دریافت: 1393/4/1 | پذیرش: 1393/7/23 | انتشار: 1393/9/29

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.