دوره 7، شماره 2 - ( تابستان 1399 )                   جلد 7 شماره 2 صفحات 360-349 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشیار آموزش بهداشت، مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامت، دانشگاه علوم پزشکی قزوین، قزوین، ایران ، easamohammadizeidi@gmial.com
2- استادیار آموزش بهداشت، مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامت، دانشگاه علوم پزشکی قزوین، قزوین، ایران
3- دانشجوی کارشناسی ارشد آموزش بهداشت، مرکز تحقیقات دانشجویی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی قزوین، قزوین، ایران
چکیده:   (1071 مشاهده)
مقدمه و هدف: فعالیت جسمانی، نقش انکارناپذیری در تسریع روند بهبودی و پیشگیری از عوارض در افراد مبتلا به پرفشاری خون ایفا می‌کند. مطالعه حاضر با هدف تعیین عوامل مؤثر بر فعالیت جسمانی در افراد مبتلا به پرفشاری خون با استفاده از مدل رویکرد فرآیند اقدام بهداشتی (HAPA) در سال 98-1397 انجام گرفت.
روش ­کار: با روش نمونه‌گیری آسان، 176 فرد مبتلا به پرفشاری خون از مراکز جامع سلامت شهر آستانه اشرفیه برای شرکت در مطالعه توصیفی مقطعی انتخاب شدند. داده‌ها با پرسشنامه اطلاعات دموگرافیک، پرسشنامه بین المللی فعالیت جسمانی و مقیاس‌های مرتبط با مدل HAPA اندازه‌گیری و با نرم افزار AMOS نسخه 22 و آزمون‌های کای اسکوئر، تی مستقل، ضریب همبستگی و آنالیز مسیر تحلیل شدند.
یافته­ ها: قصد، خودکارآمدی مقابله، خودکارآمدی عمل و انتظار پیامد با فعالیت جسمانی همبستگی معناداری داشتند (0/05>p). همچنین، خودکارآمدی عمل، انتظار پیامد، خطر درک شده بر قصد تأثیر معنادار داشتند (0/05>p). ضریب مسیر بین قصد (0/05>p) و خودکارآمدی مقابله (0/01>p) با فعالیت جسمانی معنا‌دار بود. نهایتاً مدل HAPA به خوبی با داده‌ها برازش داشت و سازه‌های آن به ترتیب 45% و 31% واریانس قصد و رفتار را توصیف کردند.
نتیجه‌گیری: نتایج پژوهش بر نقش متغیرهای روانشناختی مانند خودکارآمدی عمل، خودکارآمدی مقابله، انتظار پیامد و خطر درک ­شده در انجام فعالیت جسمانی منظم تأکید و ضمناً استفاده از مدل HAPA برای تبیین عوامل مؤثر بر فعالیت جسمانی در افراد مبتلا به پرفشاری خون را پیشنهاد کرد.
متن کامل [PDF 646 kb]   (691 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: علوم بهداشت / بهداشت عمومی
دریافت: 1399/1/11 | پذیرش: 1399/3/19 | انتشار: 1399/4/1

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.