دوره 5، شماره 2 - ( پاییز-زمستان 1397 )                   جلد 5 شماره 2 صفحات 14-1 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Abdollah Rashidi Mehrabadi, Mohammad Javad Kazemi, Gholam Ali Haghighat, Hossein Shakeri. Effects of Micro-Plastics in the Environment and Aqueous. J Jiroft Univ Med Sci. 2019; 5 (2) :1-14
URL: http://journal.jmu.ac.ir/article-1-234-fa.html
عبداالله رشیدی‌مهرآبادی ، محمدجواد کاظمی ، غلامعلی حقیقت ، حسین شاکری . اثرات میکروپلاستیک‌ها در محیط آبی و محیط زیست. مجله دانشگاه علوم پزشکی جیرفت. 1397; 5 (2) :14-1

URL: http://journal.jmu.ac.ir/article-1-234-fa.html


1- گروه مهندسی آب و فاضلاب،دانشکده عمران، آب و محیط زیست،دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران
2- دانشجوی دکترا، گروه مهندسی بهداشت محیط- آب و فاضلاب، دانشکده مهندسی عمران، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران
3- گروه مهندسی بهداشت محیط،دانشکده بهداشت،دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، کرمان، ایران ، haghighat.gholamali@gmail.com
چکیده:   (2757 مشاهده)
مقدمه: دورریز پلاستیک به خشکی‌ها، اقیانوس‌ها، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها به یک معضل زیست- محیطی جهانی تبدیل شده است. منابع تشکیل‌دهنده میکروپلاستیک‌ها در محیط به دو نوع منابع اولیه مانند مواد آرایشی و بهداشتی و ثانویه مانند کیسه‌های پلاستیکی که به مرور تجزیه می‌شوند، تقسیم‌بندی می‌شوند. در مطالعه حاضر به اهمیت موضوع میکروپلاستیک‌ها در محیط آبی و محیط زیست و اثرات آن پرداخته شده است.
روش کار:
تحقیق حاضر یک مطالعه مروری است که حاصل جستجو در پایگاه‌های ایرانی و بین‌المللی SID، Irandoc، Elsevier، Springer، Pub Med، Science Direct، Google Scholar، CIVILICA، Google می‌باشد. در انگلیسی از ترکیب کلیدواژگان «Micro plastic»، «Environment»، «Water Resource» و فارسی از ترکیب کلیدواژگان «میکروپلاستیک»، «منابع آب» و «محیط­زیست» استفاده گردید.
یافته‌ها:
نتایج در سه بخش میکروپلاستیک‌ها در منابع آب و محیط­زیست، میکروپلاستیک‌ها در خاک و سواحل، میکروپلاستیک‌ها در موادغذایی و نگرانی‌های مربوط به سلامتی؛ دسته‌بندی و ارایه گردید.
نتیجه‌گیری: براساس یافته‌ها و مشاهدات انجام شده این مواد به‌دلیل سمیت‌ ذاتی، ترکیبات شیمیایی، عدم تجزیه در طبیعت و تجمع زیستی بالقوه
میکروارگانیزم‌های بیماری‌زا و تغییر در اکوسیستم‌ها؛ می‌توانند اثرات بدی بر محیط زیست و موجودات زنده داشته باشند. بنابراین پیشنهاد می‌شود، تولید و عرضه مواد آرایشی، پلاستیک‌هاو استفاده از کیسه‌های پلاستیکی تا حد امکان، کاهش یابد و یا قوانین سختگیرانه‌ای تصویب شود. ضمناً مطالعه علمی جهت رسیدن به‌میزان پتانسیل وارد شدن میکروپلاستیک به منابع آبی کشور؛ ضروری می‌باشد.

 

… لطفاً به مقاله به شکل زیر استناد کنید:
رشیدی‌مهرآبادی ع، کاظمی‌ م‌ج، حقیقت غ و شاکری ح. اثرات میکروپلاستیک‌ها در محیط آبی و محیط زیست. مجله دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، پاییز و زمستان 1397؛ 5 (2): 1-14.

 
واژه‌های کلیدی: محیط زیست، میکروپلاستیک، منابع آب
متن کامل [PDF 747 kb]   (800 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: علوم بهداشت / بهداشت محیط
دریافت: 1397/11/21 | پذیرش: 1397/11/21 | انتشار: 1397/11/21

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی جیرفت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Journal of Jiroft University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb