دوره 4، شماره 1 - ( بهار-تابستان 1396 )                   جلد 4 شماره 1 صفحات 172-164 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه مهندسی بهداشت محیط، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی ایلام، ایلام، ایران
2- گروه مهندسی بهداشت محیط، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، جیرفت، ایران
3- دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی ایلام. ایلام، ایران
4- گروه مهندسی بهداشت محیط، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی ایلام، ایلام، ایران ، mazloomi-s@medilam.ac.ir
چکیده:   (2729 مشاهده)
مقدمه: خوابگاههای دانشجویی نقش زیادی در سلامت جسمانی، روانی و وضعیت تحصیلی دانشجویان دارند.  لذا این مکان ها  بایستی از نظر رعایت اصول بهداشتی و ایمنی مناسب باشد تا دانشجویان در این محیط بتوانند به راحتی به  فعالیتهای خود بپردازند. هدف از این پژوهش  بررسی وضعیت بهداشتی خوابگاههای پسرانه دانشگاه علوم پزشکی ایلام در سال 1395می باشد.
روش کار: این مطالعه توصیفی - مقطعی در خوابگاه های دانشجویان پسر (سه خوابگاه) دانشگاه علوم پزشکی ایلام طراحی و اجرا گردیده است.. این مطالعه به صورت سرشماری  با استفاده از چک لیست استانداردهای محیطی وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی انجام گرفت. جمع آوری اطلاعات مربوط به ارزیابی وضعیت بهداشتی اتاق های خوابگاه، به صورت تصادفی ساده انجام گرفت. برای تجزیه و تحلیل داده ها از نرم افزار2007 Excel استفاده شده است.
یافته ها:  مطالعه نشان داد که بیشترین درصد دانشجویان(53 درصد) دارای رنج سنی 30-20 سال می باشند. بیشترین امتیاز کسب شده مربوط به بهداشت ساختمان های خوابگاه ها بود. در این مطالعه 3 واحد خوابگاهی به نام های بوستان 1، 2 و 3 از نظر بهداشتی بودن و مطابقت با آیین نامه بهداشتی به ترتیب با امتیاز  01/71، 85/49  و 14/67درصد بودند.
نتیجه گیری: براساس یافته‌ها و مشاهدات انجام شده، خوابگاه بوستان 2  امتیاز بیشتر و نواقص کمتری نسبت به سایر واحد‌ها داشت (71/77%). خوابگاه بوستان 1 و 3  نیاز به توجه بیشتر جهت رعایت شاخص‌های بهداشتی دارند. با توجه به اینکه خوابگاه‌های دانشجویی یکی از اماکن حساس و با اهمیت محسوب می‌شود لذا بایستی مشکلات بهداشتی خوابگاه های مورد مطالعه را برطرف کرد تا  دانشجویان درخوابگاه  از محیطی سالم، بهداشتی و ایمن برخوردار باشند. 
متن کامل [PDF 646 kb]   (1671 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: علوم بهداشت / بهداشت محیط
دریافت: 1396/6/14 | پذیرش: 1396/6/29 | انتشار: 1396/6/29

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.