دوره 7، شماره 2 - ( تابستان 1399 )                   جلد 7 شماره 2 صفحات 373-366 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری روانشناسی، دانشگاه پیام نور، تهران، ایران
2- استادیار، گروه روانشناسی، دانشگاه پیام نور، تهران، ایران ، arayeh1100@gmail.com
3- استاد، گروه روانشناسی، دانشگاه پیام نور، تهران، ایران
4- استادیار، گروه روانشناسی، دانشگاه پیام نور، تهران، ایران
چکیده:   (2139 مشاهده)
مقدمه و هدف: امروزه ترکیبی از درمان­ های دارویی و روانشناختی با هدف درمان و پیشگیری از عود مصرف در معتادان شناخته شده است. از مهمترین راهبردهای بهبود و پیشگیری از عود، درمان­ های روانشناختی و درمان­ های نگهدارنده با داروهایی چون متادون است. پژوهش حاضر به مقایسه­ ی اثر درمان ترکیبی شناختی-رفتاری و متادون­ درمانی با انجمن معتادان گمنام بر کارکردهای اجرایی معتادان داوطلب ترک، در شهر جیرفت صورت گرفته­ است.
روش­ کار: مطالعه حاضر یک طرح نیمه تجربی پس آزمون با گروه کنترل بود. بر این اساس 40 نفر از مبتلایان به سوء مصرف مواد مراجعه­ کننده به مراکز ترک اعتیاد به روش نمونه­ گیری در دسترس انتخاب شدند و به­ صورت تصادفی در دو گروه: الف- درمان ترکیبی شناختی- رفتاری و درمان نگهدارنده با متادون به صورت توأم و ب-گروه کنترل گمارده شدند. گروه سوم شامل20 نفر از مراجعه کنندگان به انجمن معتادان گمنام بودند. آزمودنی­ ها بعد از مداخله، آزمون برج لندن را تکمیل کردند. داده­ ها با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 20 و روش­ های آماری توصیفی و تحلیل واریانس مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته­ ها: تحلیل داده­ ها نشان داد که بین کارکردهای اجرایی در دو گروه درمانی انجمن معتادان گمنام با درمان ترکیبی تفاوت وجود دارد (0/05>p). بین کارکردهای اجرایی گروه کنترل با دو گروه درمانی نیز تفاوت وجود دارد (0/05>p).
نتیجه­ گیری: درمان ترکیبی و انجمن معتادان گمنام در بهبود کارکردهای اجرایی معتادان در حال ترک مؤثر هستند. اما گروه انجمن معتادان گمنام بهبود بیشتری در این کارکردها را به دنبال داشته است.
متن کامل [PDF 312 kb]   (1356 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: علوم پزشکی / پزشکي اجتماعي
دریافت: 1398/11/7 | پذیرش: 1399/3/19 | انتشار: 1399/4/1

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.