[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: شماره جاری :: تمام شماره‌ها :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: بانک ها و نمایه ها ::
:: دوره 4، شماره 1 - ( 6-1396 ) ::
جلد 4 شماره 1 صفحات 95-106 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش سلول‌های بنیادی سرطانی در بدخیمی‌ها: خصوصیات، عملکرد و منشأ
نیلوفر آقارضائی1، فلورا فروزش 2
1- دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی واحد پزشکی تهران.
2- دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی واحد پزشکی تهران. ، f8forouzesh@gmail.com
چکیده:   (1344 مشاهده)
مقدمه: امروزه با پیشرفت دانش محققین در زمینه زیست‌شناسی سلول­های بنیادی و نقش کلیدی آن­ها در ایجاد ارگانیسم­های چند سلولی پیچیده، اهمیت سلول­های بنیادی در گسترش تومورها پررنگ تر شده است. پیشنهاد شده که سلول­هایی با خصوصیات سلول­های بنیادی به نام سلول­های بنیادی سرطان (CSCs) در ایجاد و گسترش انواعی از سرطان­های انسانی دخیل هستند. هدف از این مقاله مروری بررسی ویژگی­های CSC ها در سرطان، عملکردشان، منشأ و تفاوتشان با سلول­های بنیادی می­باشد.
روش کار: در این مطالعه مروری، جستجو در پایگاه­های اطلاعاتی الکترونیکی و علمی,Google scholar ,Scopus, PubMed Medline و ISI انجام شد و مقالات معتبر مرتبط با موضوع مورد استفاده قرار گرفت.
 یافته‌ها: CSC ها،  ریز جمعیت سلولی در تومورها هستند که توانایی خودنوسازی و تولید دودمان­های ناهمگونی از سلول­های سرطانی مولد تومور را دارا هستند. پیشنهاد می شود این سلول‌ها در تومورها، جمعیت متفاوت هستند و به‌عنوان هسته تومور مطرح می‌باشند که باعث عود، متاستاز و گسترش تومورهای جدید می­شوند. همچنین ثابت شده است که در تومورها باعث ایجاد مقاومت به شیمی درمانی نیز می‌گردند.
نتیجه‌گیری: مشخص‌شده است که CSC ها یا سلول­های آغازکننده تومور عامل اصلی در مقاومت درمانی و عود سرطان هستند. بنابراین، پیشرفت روش­های درمانی بر پایه CSC ها، امید جدیدی را برای افزایش بقا و بهبود کیفیت زندگی در بیماران مبتلابه سرطان به وجود آورده است. لذا، توانایی در جداسازی و تعیین خصوصیت این سلول‌ها منجر به تولید داروهای جدیدی می‌گردد که CSC ها را مورد هدف قرار می­دهند.
 
واژه‌های کلیدی: سلول‌های بنیادی، سلول‌های بنیادی سرطان، منشأ، عملکرد.
متن کامل [PDF 701 kb]   (842 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: علوم پزشکی / ايمونولوژي و بيولوژي
دریافت: ۱۳۹۶/۴/۲۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۲۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۲۹
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Agharezaee N, Forouzesh F. The Role of Cancer Stem Cells in Malignancies: Properties, Function and Origin . J Jiroft Univ Med Sci. 2017; 4 (1) :95-106
URL: http://journal.jmu.ac.ir/article-1-131-fa.html

آقارضائی نیلوفر، فروزش فلورا. نقش سلول‌های بنیادی سرطانی در بدخیمی‌ها: خصوصیات، عملکرد و منشأ . مجله دانشگاه علوم پزشکی جیرفت. 1396; 4 (1) :95-106

URL: http://journal.jmu.ac.ir/article-1-131-fa.htmlدوره 4، شماره 1 - ( 6-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشگاه علوم پزشکی جیرفت Journal of Jiroft University of Medical Sciences